Kategorie:

Podnośniki – jakie są rodzaje i zastosowania?

Podnośniki to niezwykle przydatne urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Te maszyny dźwigowe są stosowane wszędzie tutaj, gdzie niezbędne jest dostanie się do wyżej położonych miejsc. Dzięki nim można na przykład zamontować reklamę na billboardzie, przeprowadzić wiele prac na placu budowy, czy zamontować elementy oświetlenia. Na rynku dostępne jest wiele urządzeń, które różnią się między sobą budową oraz zasadą działania. Różne są także ich zastosowania oraz obsługa.

Podnośnik nożycowy — gdy liczy się stabilność

Jednym z najpopularniejszych rodzajów podnośników są te nożycowe. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego układu nożyc, które ułożone są w formie dwóch krzyżujących się profili. Jest to z pewnością dużo lepsza alternatywa dla tradycyjnego rusztowania, głównie przez fakt, że taki podnośnik jest mobilny i można wygodnie nim sterować przy pomocy pilota. Co ważne, urządzenie pracuje w płaszczyźnie góra-dół, tak więc pracownik znajdujący się na podnośniku ma zapewnione bezpieczeństwo oraz stabilność.

Podnośnik (Wrocław) nożycowy można zastosować na terenie obiektów wielkopowierzchniowych. Można go użyć na przykład przy wykładaniu towaru, podczas montażu klimatyzacji czy elektryki. Ze względu na swoją stabilność oraz duży udźwig, na takiej maszynie może na raz znajdować się nawet kilku pracowników. Mniejsze podnośniki wykorzystuje się także w warsztatach samochodowych, do diagnostyki trudno dostępnych komponentów znajdujących się w podwoziu.

Podnośnik koszowy — wygoda i bezpieczeństwo

Kolejnym typem są podnośniki koszowe. Te sprzęty można spotkać niemal na każdym placu budowy. Ich największą zaletą jest fakt, że kosz dla pracownika znajduje się na hydraulicznym ramieniu. Dzięki temu można z dużą łatwością dostać się w każde miejsce, co sprawia, że praca staje się dużo wygodniejsza. Ponadto sam pracownik z każdej strony otoczony jest barierkami, co zapewnia mu bardzo duży poziom bezpieczeństwa. Co ważne, do obsługi takiego dźwigu niezbędny jest operator z uprawnieniami.

Tego typu podnośnik (Wrocław) swoje zastosowanie znajduje w wielu miejscach. Najczęściej można spotkać go na placu budowy, jest jednak również wykorzystywany przez służby ratownicze, na przykład straż pożarną. Ze względu na swój duży zasięg można wykorzystać go do czyszczenia i mycia elewacji, rynien, czy wysoko położonych okien. Podnośnik koszowy jest również chętnie wykorzystywany przez sadowników i ogrodników, na przykład do przycinania gałęzi czy zbierania wysoko położonych owoców.

Podnośnik teleskopowy — idealny do pracy na dużych wysokościach

Często spotykanym modelem jest również podnośnik teleskopowy wolnobieżny. Odznacza się on niewielkim gabarytem oraz wagą, posiada jednak składany, duży wysięg. Większość tego typu podnośników posiada wysuwane ramię, którego długość można dostosować w zależności do aktualnych potrzeb i zastosowań. Taki sprzęt przyda się wszędzie tu, gdzie konieczne jest dostanie się na dużo większe wysokości.