rolety-termiczne
Kategorie:

Jaki materiał na rolety wybrać?

Wybierając materiał na rolety, powinniśmy się zastanowić nie tylko nad jego kolorem, ale również nad tym, jaki poziom zaciemnienia pomieszczenia potrzebujemy. Odpowiednio dobrany materiał posłuży nam przez wiele lat i długo będzie wyglądał jak nowy.

Przepuszczalność światła, czyli jaki materiał na rolety wybrać?

Przy wyborze materiału na rolety bardzo ważnym kryterium powinna być dla nas przepuszczalność światła przez tkaninę. Na rynku możemy spotkać tkaniny na rolety o różnym stopniu przepuszczalności. Są takie, które pozwolą jedynie na zasłonięcie okien, tak aby nie było widać co się w pomieszczeniu dzieje, a są również takie, które mogą  bardzo mocno zaciemnić pomieszczenie. Poziom zaciemnienia uzależniony jest od tego, jak gęsto utkany został materiał. Wybierając więc materiał, należy pamiętać, że im gęściej jest utkany, tym mniej przepuszcza światło słoneczne do pomieszczenia. Dodatkowo na przepuszczalność światła ma wpływ również kolor tkaniny oraz to, czy materiał pokryty jest specjalną powłoką lub jest podgumowany.

Materiał syntetyczny czy naturalny

Zastanawiając się, jaki materiał na rolety okienne wybrać, stajemy przed wyborem, czy powinna to być tkanina naturalna, czy syntetyczna. Rolety z materiałów syntetycznych, tj. poliamid lub poliester, są najczęściej wybieranymi ze względu na niską cenę. Są również łatwe do utrzymania w czystości i odporne na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo dobrze sobie radzą z dużą wilgotnością powietrza, dlatego świetnie sprawdzą się w łazienkach. Naturalne tkaniny na rolety to najczęściej bawełna lub len. Są one świetną dekoracją pomieszczenia, ponieważ na rynku można je kupić w wielu ciekawych wzorach i fakturach. Rolety z naturalnych tkanin dobrze będą wyglądać w pomieszczeniu w stylu boho, jednak nie sprawdzą się w łazienkach. Niestety są również podatne na zniszczenia i szybko tracą kolor. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie tkanin naturalnych z syntetycznymi, co zapewni nam zarówno świetny wygląd, jak i trwałość na lata.

Jaki materiał na rolety termiczne i zaciemniające wybrać?

Wybór materiału w przypadku rolet zaciemniających jest bardzo prosty, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest wybór naturalnych tkanin, które z jednej strony pokryte są gumą. Pozwala to na zminimalizowanie wpadających promieni słonecznych do pomieszczenia, co sprawia, że są świetnym wyborem w sypialni. Taki rodzaj rolet może zatrzymywać nawet do 80% promieni słonecznych, co pozwala chronić też pomieszczenie przed nagrzewaniem. Jest to idealny wybór, jeśli zależy nam na dużym zaciemnieniu, jednak przy całkowitym zasłonięciu okien w dzień może być konieczne stosowanie sztucznego oświetlenia. Rolety termiczne w porównaniu do rolet zaciemniających różnią się tym, że celem zaciemniających było uzyskanie odpowiedniego stopnia zaciemnienia, natomiast, tkanina na rolety termiczne ma za zadanie odbijanie promieni słonecznych, tak by pomieszczenia nagrzewały się w jak najmniejszym stopniu. Rolety termiczne często zapewniają wysoki poziom zaciemnienia, dlatego jest to świetny wybór w przypadku okien dachowych, lub pomieszczeń łatwo się nagrzewających. Materiał na rolety termiczne pokryty jest od strony szyby srebrną powłoką, która odpowiada za odbijanie promieni słonecznych.

Jaki materiał na rolety okienne wybrać, aby pasowały do pomieszczenia?

Wybór tkanin, wzorów i kolorów jest ogromny, dlatego warto zapoznać się z ofertą sklepu https://minirolety.pl/akcesoria/, gdzie znajdziemy nie tylko same tkaniny na rolety, ale również wszystkie niezbędne do montażu akcesoria. Wybierając materiał na rolety, warto również wziąć pod uwagę ich wygląd, aby pasował do pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Przede wszystkim warto wybrać odpowiedni kolor tkaniny na rolety. Ciemne tkaniny powinny być wykorzystywane w pomieszczeniach dużych, w których część elementów wystroju znajduje się w zbliżonych, ciemnych kolorach. Jasne tkaniny powinny być wybierane w pomieszczeniach, które potrzebują lekkości i przestrzeni. Naturalne materiały na rolety świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu boho i skandynawskim.