barman
Kategorie:

Barman – jakie umiejętności musi posiadać?

Co powinien wiedzieć barman? Pytanie, na które można odpowiedzieć w różnoraki sposób. Po części zależy to dokładnie od miejsca, gdzie pracuje. Niekiedy jego praca polega tylko na rozlewaniu piwa z nalewaka. Niekiedy jest to coś zdecydowanie bardziej skomplikowanego. Warto dokładnie przyjrzeć się współczesnym barmanom, aby uświadomić sobie to, jak ten zawód zmieniał się na przestrzeni lat.

Miła i otwarta osoba na innych

Czy ktoś byłby w stanie powiedzieć kilkadziesiąt lat temu, że zawodu barmana trzeba będzie się uczyć? Chyba nie. W dawnych czasach po prostu stawało się za barem i się działało. Dzisiaj ta sprawa wygląda zupełnie inaczej. Można zostać barmanem bez specjalnych szkoleń, ale nie można liczyć na to, że będzie można osiągnąć duże zarobki, jak również satysfakcję zawodową.

Jakie cechy powinien mieć barman? Musi to być osoba miła, jak również otwarta na innych i towarzyska. Wynika to z faktu, że barman spędza w obecności klientów cały swój czas w pracy. To osoba, która powinna wiedzieć, jak w jaki sposób komunikować się z ludźmi, a także jak rozwiązywać kryzysy.

Szkolenia dla barmanów

Co robi barman? Umiejętności barmańskie można nabyć w szkole oferującej kursy barmańskie. Na takich zajęciach nie brakuje teorii, która powiązana jest po części z historią samego zawodu barmana, jak również trunków. Aby móc przejść do ćwiczeń praktycznych, potrzebna jest wiedza, która w przyszłości pozwoli na tworzenie własnych kombinacji smakowych.

Skoro już mowa o ćwiczeniach praktycznych, to jest to chyba ta część szkolenia, na którą z niecierpliwością czekają przyszli barmani. To właśnie ten moment, kiedy każda z osób uczy się przyrządzania drinków. Nie tylko, jeżeli chodzi o połączenia smakowe, ale także odpowiednie zaprezentowanie drinków. Prawdziwą sztuką jest stworzenie napoju, który prezentuje się i smakuje wybornie. Nie chodzi więc o zmieszanie przypadkowych alkoholi, ale o ich precyzyjny dobór.

Odpowiednie umiejętności

Jakie umiejętności musi posiadać barman? Znajomość różnych alkoholi to podstawa, jednak nie może zabraknąć umiejętności technicznych. Należy wiedzieć, w jaki sposób poprawnie przyrządzić podstawowe drinki jak Mojito, Cuba Libre, czy też Krwawa Mary. Jednak trzeba podążać też za nowoczesnymi trendami, aby móc zaspokoić potrzeby współczesnych klientów.

Odpowiednia wiedza to jedno, ale konieczne jest też zaopatrzenie się w wysokiej jakości produkty. Nie są to tylko alkohole, ponieważ wiele drinków wymaga użycia owoców, ziół lub soków. Barman musi jednak posiadać także odpowiednie urządzenia, w tym, chociażby mikser barmański. Jest to podstawowe wyposażenie każdego baru. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany kupnem takiego miksera, to powinien wejść na https://gastrosklep.pl/pl/c/Miksery-barmanskie/1667, gdzie dostępne są różnorodne modele.

Dlaczego mikser barmański to podstawowe narzędzie w pracy barmana? Ponieważ dzięki niemu możliwe jest przyrządzenie m.in. różnych koktajli, jak również frappe. Są to małe urządzenia, które nie zajmują dużo miejsca, więc w razie potrzeby będzie można przetransportować je do innego miejsca.

Tym bardziej że współcześni barmani często wyjeżdżają — pracują na weselach, czy też na innych imprezach okolicznościowych. Barman nie jest związany tylko z jednym lokalem. W szczególności, jeżeli ktoś ma wyjątkową okazję do tego, aby móc dzięki temu spełniać swoje marzenia. Poza pracą na weselach, imprezach okolicznościowych, barmani biorą udział w konkursach barmańskich. Jest to szansa na zdobycie tytułu, który może otworzyć drzwi do międzynarodowej kariery. Podczas takich wydarzeń poznać można ciekawe, dotychczas nieznane techniki, ale także zdobyć nowe znajomości. Obserwowanie innych uczestników to także dobra okazja do nauki. Barmani na całym świecie korzystają z różnych składników, innych gatunków alkoholi czy wykonują drinki innymi technikami. Nie zawsze używa się klasycznych produktów, a równie chętnie eksperymentuje się z suchym lodem, który tworzy niesamowity efekt wizualny. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, to warto zainwestować w kurs barmański oraz kupno dobrej jakości wyposażenia.