terapia
Kategorie:

Jak wygląda psychoterapia w depresji?

Depresja nie jest chwilowym spadkiem nastroju, przygnębieniem, które przejdzie samo. Osoby z depresją tracą zainteresowanie światem, zaczynają unikać kontaktów z ludźmi. Nic ich nie cieszy, nic nie sprawia radości. Świat jest szary, człowiek czuje wewnętrzne odrętwienie, żyje jakby w skorupie, nie ma sił na zrobienie czegokolwiek. Depresja może przybierać różną postać. Czasem objawia się dolegliwościami fizycznymi, można wtedy mówić o depresji maskowanej. Jednak zawsze jest tak samo niebezpieczna, może doprowadzić nawet do samobójstwa. Depresja jest chorobą. Nieleczona, nie minie. Może się tylko nasilić. Nie można jej bagatelizować, nie zwalczy się jej jedynie samodyscypliną.

Sposoby leczenia depresji

Depresję leczy się farmakologicznie. Jest wiele leków przeciwdepresyjnych, które działają na neuroprzekaźniki, serotoninę i noradrenalinę. Regulują one pracę mózgu, nie uzależniają. Ponieważ poszczególne leki różnią się składem, nie zawsze za pierwszym razem lekarzowi uda się dobrać ten najlepszy. W leczeniu depresji ogromną rolę odgrywa psychoterapia. Najlepiej jest połączyć obie metody. Farmaceutyki sprawiają, że człowiek zaczyna lepiej funkcjonować i wówczas ma siłę do walki. To dobry moment, aby pójść na psychoterapię.

Ośrodek Podróż w Warszawie to miejsce, do którego można się zgłosić po pomoc. Ośrodek zatrudnia psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Dokładne informacje na temat pracy ośrodka można odnaleźć na stronie internetowej  https://osrodekpodroz.pl. Osoba chora na depresję jest zazwyczaj zagubiona, czasem nie zdaje sobie sprawy z faktu, że to, co jej nie pozwala normalnie żyć, to właśnie depresja. Dlatego tak ważne jest, by poszukać pomocy specjalisty. Rozmowa z psychologiem czy psychiatrą pomoże podjąć decyzję o ewentualnej psychoterapii.

Jak wygląda psychoterapia w depresji?

Dziś już większość ludzi orientuje się, co to jest psychoterapia, że może być indywidualna lub grupowa, że są różne nurty psychoterapii. A na czym polega psychoterapia w depresji? Psychoterapia jest rozmową dwóch osób, więc najistotniejsza jest relacja, jej jakość. Najważniejsze w relacji pacjenta i psychoterapeuty jest zaufanie. Pacjent trafiający do gabinetu terapeuty musi poczuć się bezpiecznie, musi czuć, że terapeuta słucha go uważnie, jest w gabinecie tylko dla niego. Tylko wówczas człowiek jest w stanie szczerze mówić o sobie. Pierwsze spotkania pacjenta i terapeuty to najczęściej opowieść pacjenta o jego życiu. Psychoterapeuta nakierowuje, pomaga pytaniami. Później dopiero można opracować plan terapii.

Jaka terapia jest właściwa dla pacjenta z depresją?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bardzo efektywna może okazać się psychoterapia behawioralna. To terapia nastawiona na przezwyciężenie trudności w obecnej sytuacji pacjenta. Pomaga w konkretnym działaniu. Pacjent otrzymuje zadania do rozwiązania, psychoterapeuta pomaga mu przezwyciężyć trudności. Praca nad przeszłością nie ma tu tak ogromnego znaczenia, jak w psychoterapii analitycznej czy psychodynamicznej. Coraz więcej lekarzy stoi na stanowisku, że równie skuteczna w leczeniu depresji jest psychoterapia psychodynamiczna, nastawiona na uzyskanie głębokiego wglądu we własne życie. Jest to terapia długoterminowa, trwająca ro lub dłużej.

O tym, jaka terapia będzie najwłaściwsza, musi zadecydować pacjent wraz z lekarzem. Kluczową sprawą okazuje się nie tyle rodzaj terapii, bo każda może przynieść efekty, ale relacja terapeuty i pacjenta. Zazwyczaj po dwóch, trzech spotkaniach pacjent już wie, czy terapeuta mu „pasuje”, czy może mu zaufać. Jeśli tak, jest na dobrej drodze. Psychoterapeuci rzadko ograniczają się do jednego nurtu, zazwyczaj wykorzystują różne podejścia, dostosowując styl pracy do konkretnego pacjenta.

Psychoterapia oddziałuje na psychikę. Farmaceutyki poprawiają fizyczną kondycję pacjenta. Psychoterapia daje zrozumienie problemów, a tym samym umożliwia wprowadzanie zmian. Pomaga rozumieć siebie i własne emocje, pomaga nad nimi zapanować. Jej celem jest pogodzenie pacjenta z sobą samym, polubienie siebie. Wtedy zmienia się perspektywa patrzenia na świat. Psychoterapia otwiera oczy. To działa i pomaga.