Kategorie:

Jak łatwo wyczyścić fugi w płytkach Praktyczne porady

Czy wiesz, czym jest ozdobiona każda płytka i płytka? Oczywiście stawami! Niestety paski fugowe są zwykle cienkie, a ponadto znajdują się poniżej poziomu płytki. Powoduje to osadzanie się na nich brudu i pleśni, które są trudne do usunięcia. Jeśli chcesz, aby Twoje stawy błyszczały jak nowe, nie musisz ich wymieniać. Fakt – Czasami wymagana jest zmiana, ale tylko w skrajnych przypadkach. Ważne jest, aby najpierw sprawdzić, czy są prawidłowo osadzone i nie są zbyt uszkodzone. Jeśli okaże się, że stawy są naprawdę dobre, możesz spróbować je wyczyścić. Metod jest wiele, od domowych po chemię – wybierz tę, która działa dla Ciebie najlepiej!

Czego unikać podczas czyszczenia fug?

Nie należy używać ostrej szmatki ani twardej szczotki. W ten sposób możesz uszkodzić szwy, a nawet krawędzie płytek. Gąbki, zmywarki kuchenne i… szczoteczki do zębów świetnie sprawdzą się do czyszczenia stawów. Niezbyt twarde włosie i małe główki naprawdę ułatwiają pracę. Jeśli masz w domu waporyzator, dobrym pomysłem jest użycie odkurzacza parowego z końcówką do czyszczenia trudno dostępnych miejsc przed użyciem środka do czyszczenia fug. Gorąca para, która rozpuści suchy brud i zdezynfekuje czyszczone powierzchnie. Przygotowane powierzchnie będą łatwiejsze do czyszczenia.

Czyszczenie fug pastą do zębów

Użyj również pasty do zębów, aby wyczyścić szwy między płytkami! Nałóż pastę na spoiny między płytkami i dokładnie wyszoruj. Efekt zauważymy już po chwili!

Ta metoda jest odpowiednia tylko dla małych, trudno dostępnych miejsc. W celu szybszego oczyszczenia większych powierzchni najlepiej przygotować domowy spray do fug. W dużej butelce ze spryskiwaczem wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki soku z cytryny i ćwierć szklanki octu. Po wymieszaniu składników napełnij butelkę ciepłą wodą. Preparat nanieść na fugi, odczekać około 10 minut i przetrzeć wybraną szczotką lub gąbką.

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia pomaga przy brudnych fugach w łazienkach i kuchniach. Ponadto przestrzenie między płytkami podłogowymi również korzystają z efektu czyszczenia tego pomocnika kuchennego. Proces przebiega w następujący sposób:

Zrobić pastę z proszkiem do pieczenia i odrobiną wody. W tym celu wymieszaj zawartość torebki z około 200 ml wody, aż do uzyskania gęstej pasty. Nałóż środek do mycia stawów szczoteczką do zębów lub szczoteczką, pozostawiając proszek do pieczenia na stawach na około godzinę. Dokładnie umyć. Całość osuszyć chłonną ściereczką lub ręcznikiem.

Czyszczenie fug parą

Wąskie przejścia między płytkami najłatwiej wyczyścić małym pędzelkiem, ale jest to bardzo pracochłonna i żmudna czynność. Jeśli chcesz szybkich i łatwych rezultatów, ugotuj swoje stawy na parze. Ta metoda czyszczenia spoin nie wymaga stosowania silnych środków czyszczących. Wszystko czego potrzebujesz to urządzenie zwane maszyną parową i pewna ilość wody. Za kilka minut będziesz miał do czynienia ze szkodliwymi mikrobami.

Sok z cytryny na fugi

Osady wapienne, ciężki kamień lub ślady pleśni mogą również zostać usunięte przez sok z cytryny. Wystarczy wymieszać go z solą, najlepiej gruboziarnistą, aż do uzyskania konsystencji papkowatej. Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na stawy, najlepiej szczoteczką do zębów i pozostawić na kilka minut. Następnie dokładnie wyczyść całą powierzchnię szmatką i dokładnie spłucz wodą.

Środki chemiczne

Aby zachować higienę powierzchni stawowych, możemy stosować preparaty specjalnie przeznaczone do czyszczenia fug. W sklepach chemii budowlanej można wybierać spośród wielu środków, jak https://ccf1.pl/produkt/ccf1-fugmistrz-plyn/. Oprócz podstawowej funkcji usuwania zabrudzeń mogą mieć również właściwości dezynfekujące i wybielające. Gotowe produkty wytrzymają dłużej niż te, które wymagają rozcieńczenia. Ze względu na moc środka czyszczącego do czyszczenia należy używać rękawic ochronnych. Przyda się również szczotka z miękkiego włosia lub szmatka bez ostrej powłoki ściernej. Ostre narzędzia mogą uszkodzić fugę i ją zniszczyć. Wystarczy nałożyć na fugę dobry preparat i odczekać. Pozostałości, w tym powierzchnie sąsiadujących płytek, dokładnie zmyć wodą.