przesyłka
Kategorie:

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

 

Zabezpieczanie przesyłek jest niezbędną czynnością, jeśli wysyła się towar kurierem. Dobrze zapakowana paczka jest stabilna, przez co rzadziej ulega uszkodzeniom w trakcie transportu, załadunku oraz przeładunków, a tych na trasie może być wiele. Zastosowanie ekologicznych materiałów do pakowania paczek to nie tylko wyraz troski o środowisko naturalne, ale to również spore oszczędności dla właściciela firmy lub dla klienta indywidualnego. Jak ekologiczne zapakować paczkę, aby nie uległa uszkodzeniu i wyglądała dobrze?

Ekologiczne pakowanie paczek w praktyce

Niewielkie przesyłki zazwyczaj wysyłane są w katonach, w kopertach lub w tubach. Te opakowania są mile widziane, jeśli wysyła się paczki za pośrednictwem firm kurierskich. Karton powinien być dopasowany do rozmiaru przesyłanego produktu. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kartonów i kopert. Warto jednak zadbać o wypełnienie kartonu. Celem wypełnienia jest ustabilizowanie produktu oraz zabezpieczenie go przed uszkodzeniem. To szczególnie istotne, jeśli wysyła się przedmioty kruche, np. porcelanę, biżuterię lub elektronikę. Ekologiczne pakowanie przesyłek polega na zastosowaniu materiałów, które są przyjazne dla środowiska, pochodzą z recyklingu, rozkładają się szybko lub można je ponownie wykorzystać. Wśród takich produktów wyróżnia się wszelkiego rodzaju papierowe kulki, pocięte kartony lub stare gazety, a nawet wysuszoną trawę.

Estetyczne i ekologiczne pakowanie przesyłek stało się priorytetem wielu firm zajmujących się sprzedażą. Zastosowanie materiałów biodegradowalnych, nadających się do recyklingu, pozwala ograniczać koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niektóre materiały biodegradowalne są często stosowane przez właścicieli sklepów internetowych do pakowania kosmetyków. Zakupiony produkt wygląda bardzo estetycznie w otoczeniu specjalnych, ekologicznych pianek, które rozkładają się po kontakcie z wodą. To jednak dość kosztowne rozwiązanie.

Duże przesyłki paletowe – jak tanio je zabezpieczyć na czas transportu?

Nieco inaczej wygląda sprawa z przesyłkami całopaletowymi. Taką przesyłką nazywa się kartony ułożone na paletach. Nieprawidłowe zabezpieczenie towaru skutkuje zazwyczaj jego uszkodzeniem w trakcie transportu, co generuje spore straty i koszty. W tym przypadku ekologiczne pakowanie przesyłek całopaletowych może być utrudnione. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby obniżyć koszt zabezpieczenia palety, jednocześnie stosując materiały przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań są taśmy dostępne na stronie https://greenstrap.eu/.

Jak ekologicznie zapakować paczkę za pomocą taśmy PET? To proste, taśmy są bardzo elastyczne, dlatego łatwo można je dopasować do przesyłki. Są tańszą alternatywną dla metalowych taśm zabezpieczających. Co więcej, taśma to produkt, któremu można dać nowe życie, ponieważ nadaje się do recyklingu. Taśmy PET znalazły zastosowanie w logistyce oraz w produkcji. Producenci zabezpieczają nimi ładunki, dzięki temu nie ponoszą strat związanych z uszkodzeniami towarów w trakcie ich dystrybucji.

Zabezpieczanie przesyłek gabarytowych, a bezpieczeństwo pracowników

Drugą zaletą stosowania taśm jest bezpieczeństwo pracowników, którzy zajmują się zabezpieczaniem przesyłek. Taśmy można łatwo nakładać oraz rozcinać – wystarczy zwykły nożyk lub ostre nożyczki. Taśma jest odporna na warunki klimatyczne, dlatego ma wielorakie przeznaczenie. Taśmy mogą być nakładane ręcznie oraz maszynowo, co znacznie poprawia wydajność pracy. Taśma bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zabezpieczania produktów o nieregularnych kształtach, gabarytów, których nie da się inaczej zabezpieczyć na czas transportu.

Używanie taśm z tworzywa sztucznego niweluje konieczność zabezpieczania przesyłek paletowych folią strecz, co staje się bardzo dużą oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Ekologiczne pakowanie przesyłek to szacunek nie tylko do klienta, ale również do środowiska. Ograniczenie ilości śmieci korzystnie wpłynie na fundusze firmy, wzmocni jej wizerunek oraz pomoże zadbać o najbliższe sąsiedztwo.