Kategorie:

Wylewka betonowa – ile na m2

Dobra wylewka betonowa jest istotna przy tworzeniu posadzki w obiekcie przemysłowym. Dzieje się tak zwłaszcza ze względu na fakt, iż podłoga w takim miejscu musi znieść obciążenie ciężkimi maszynami, towarem czy pojazdami o sporej masie.

Dlatego planując przygotowanie wylewki betonowej, warto zastanowić się, ile faktycznie powinno się zużyć materiału. Dzięki temu uzyskamy pożądane właściwości i zapewnimy podłodze wieloletnią żywotność. Ile wylewki betonowej na m² to optymalna ilość? Dlaczego to tak ważny aspekt?

Specyfika wylewki betonowej

Wylewka betonowa to warstwa podłogi, która znajduje się zwykle bezpośrednio pod posadzką. Stosuje się ją przede wszystkim w obiektach przemysłowych. Odpowiada między innymi za wytrzymałość całej podłogi, dlatego powinna mieć odpowiednią grubość i być wykonana w sposób sumienny. To szczególnie istotne, jeśli w grę wchodzi wylewka, po której będą poruszały się samochody lub stały na niej ciężkie sprzęty.

Wylewka betonowa – ile na m²?

Specjaliści różnie planują grubość wylewki, co jest związane stricte z indywidualnymi cechami obiektu. Natomiast w niektórych przypadkach nie da się jednoznacznie określić tego parametru, ponieważ w jednej części obiektu warstwa może być cieńsza, a w innej grubsza, co jest związane np. z wytyczeniem stref dla maszyn, transportu pojazdami, ciągów komunikacyjnych dla pieszych etc.

Dla uproszczenia ujednolicimy ten parametr. Kiedy w przypadku powierzchni mieszkaniowych i domów jednorodzinnych stosuje się nawet 6-centymetrową wylewkę, tak w przypadku przemysłu oraz magazynów nie będzie to wystarczająca wartość. Wtedy sugerujemy zastosowanie co najmniej 15 centymetrów wylewki. W tym przypadku na 1 m² przypada 150 litrów mieszanki cementowej.

Wylewka betonowa – ile worków na m²?

W powyższym pytaniu chodzi oczywiście o worki cementu. Warto pamiętać, że te są pakowane standardowo po 25 kg. W przypadku wylewek można zastosować prostszą mieszankę w proporcjach 1:3, czyli 1 część cementu będzie przypadać na 3 części piasku. Dodając do tego wodę, uzyskamy około 70 litrów mieszanki. Na 15-centymetrową wylewkę dla 1 m² powierzchni potrzeba więc trochę powyżej 2 worków cementu.

Ile wylewki betonowej na m²?

W gruncie rzeczy nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego projektu eksperta, który powstaje na podstawie potrzeb właściciela obiektu. Podkreślamy jednak, że na wylewce nie warto oszczędzać. Jeśli ta warstwa nie zostanie wykonana dobrze, może dość szybko dojść do uszkodzeń posadzki, a w efekcie dodatkowych kosztownych prac. Taka sytuacja ostatecznie będzie mniej optymalna cenowo niż solidne przygotowanie wylewki za pierwszym razem.

Nie można też zapominać o odpowiedniej posadzce, która zostanie umieszczona na wylewce. Można korzystać z różnych rozwiązań. Najpopularniejsze natomiast są posadzki żywiczne oraz betonowe. W każdym przypadku można liczyć na nieco odmienne właściwości.

Zapraszamy do współpracy

Po wykonaniu wylewki należy zatroszczyć się o posadzkę. W większości zakładów w Polsce jest sporządzana z betonu, który po latach użytkowania zatraca swoje właściwości. Co więcej, mogą też pojawić się na nim pęknięcia.

Oferujemy profesjonalne i kompleksowe czyszczenie posadzek betonowych, które dodatkowo impregnujemy. Natomiast klientom dopiero budującym obiekt proponujemy wykonanie podłoży żywicznych. Tego typu posadzki są nowoczesne, wyróżniają się świetnymi właściwościami i cechują się doskonałym poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne.