obróbka
Kategorie:

Technologia obróbki wibrościernej – gdzie się ją stosuje?

Obróbka wibrościerna z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wpływa na to przede wszystkim precyzja tej techniki oraz jej duża wydajność. Dzięki tej technologii można usunąć z obrabianych detali zadziory, zaokrąglone krawędzie, wygładzić powierzchnię, a nawet ją wypolerować. To bardzo precyzyjna technika, która jest wykorzystywana przez coraz większą liczbę zakładów produkcyjnych. Na czym ona polega oraz jakie jest jej zastosowanie?

Technologia obróbki wibrościernej — czym jest?

Wiele osób może się zastanawiać, na czym polega technologia obróbki wibrościernej. Wbrew pozorom jest to bardzo prosty i jednocześnie niezwykle wydajny proces. Polega on na swobodnym przemieszczaniu się detali w mieszance. W maszynie umieszcza się kształtki. Mogą być one ceramiczne, polerskie, plastikowe, a także nierdzewne. Następnie miesza się je z płynem wspomagającym obróbkę oraz z wodą. Następnie do tak przygotowanej mieszanki dodaje się detale podlegające obróbce.

Maszyna, w której dokonuje się obróbka, wprowadzana jest w ruch poprzez silnik wibracyjny. Powoduje to tarcie kształtek o obrabiane detale. Dzięki temu można z nich usunąć wszelkie niedoskonałości, a produkt wygląda dużo lepiej. Największą zaletą obróbki wibrościernej jest fakt, że może być wykorzystywana w wykończeniu detali zrobionych z różnych materiałów. Niezależnie, czy będzie to metal, plastik, drewno, ceramika, guma, czy szkło, każdy z każdego detalu będzie można usunąć niechciane niedoskonałości.

Obróbka wibrościerna — jak działa?

Obróbka wibrościerna wymaga uwzględnienia wielu czynników. Bardzo ważne jest to, żeby do każdego detalu poddawanego obróbce dopasować odpowiednie kształtki. Muszą mieć one odpowiednią budowę, kształt, jakość oraz wagę. Jak najdokładniejsze dopasowanie kształtek sprawi, że wszystkie detale będą równomiernie oszlifowane i nie będą miały żadnych niedoskonałości. Ponadto użytkownik może mieć pewność, że dobrze dopasowana kształtka nie zaklinuje się w detalu. Ponadto ich jakość ma bardzo duży wpływ na moc obróbczą, która może być bardziej lub mniej agresywna.

Największe znaczenie mają jednak odpowiednio dobrana waga oraz rozmiar kształtek. Pozwoli to określić wymaganą wydajność obróbki. Duże oraz ciężkie kształtki będą dużo agresywniej wpływały na obrabiane detale. Należy jednak pamiętać, że będą one dodatkowo utwardzone. Takie kształtki należy więc stosować wyłącznie w przypadku wytrzymałych i twardych materiałów. Małe oraz miękkie kształtki sprawiają z kolei, że powierzchnia detalu będzie bardziej gładka.

Kiedy obróbka wibrościerna zakończy się, detale należy oddzielić od kształtek. Najczęstszą formą oddzielania jest przesiewanie na specjalnych ekranach o dokładnie dostosowanych otworach. Wymaga to jednak, aby kształtki wykorzystywane do obróbki były mniejsze od detali. Kształtki trafiają z powrotem do urządzenia, natomiast detale ruchem posuwistym transportowane są do suszarki. Natomiast elementy żelazne można z łatwością oddzielić specjalnym magnesem.