zioła
Kategorie:

Jakie zioła są dobre na depresje?

Zioła o działaniu przeciwdepresyjnym były używane od czasów starożytnych do leczenia depresji, a raczej do pomocy w łagodzeniu emocjonalnych niepokojów i napięć. Choć nie zastępują one leczenia medycznego, ich stosowanie wydaje się poprawiać nastrój u niektórych osób, ponieważ pomagają rozluźnić ciało i ułatwiają zasypianie. Wiedząc o tym, poniżej wyjaśniamy, jakie są zioła na depresje. Stosuj je z rozwagą, przestrzegając zaleceń dotyczących spożycia.

1. Dziurawiec zwyczajny

Jakie zioła są dobre na depresje? Ze wszystkich ziół leczniczych dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych w naturalnym leczeniu depresji. Niektóre badania pokazują, że jest skuteczny również w przypadku lęku. Pomaga on zwiększyć uwalnianie serotoniny, substancji chemicznej związanej z dobrym samopoczuciem.  Należy zaznaczyć, że powinien być stosowany tylko w naturalnych kuracjach. Innymi słowy, nie należy go łączyć jednocześnie z żadnym lekiem przeciwdepresyjnym.

Jak go przyjmować?

 • Podgrzej wodę, a gdy dojdzie do wrzenia, dodaj dziurawiec i pozostaw do zaparzenia na 5 minut przed wypiciem. Przyjmuj 3 razy dziennie.
 • Pamiętaj, że na efekty trzeba czekać nawet do 3 tygodni, czyli prawie tak długo, jak w przypadku chemicznych leków przeciwdepresyjnych.

2. Mak

Mak jest również jednym z ziół leczniczych, które można mieć w domu, aby pomóc złagodzić depresję. Dzięki alkaloidom, jego aktywnemu składnikowi, jest bardzo odpowiedni do uspokajania lęku i umiarkowanej depresji. Uwaga: należy unikać maku w przypadku ciąży lub karmienia piersią.

Jak przyjmować mak?

 • Przygotuj go jako napar i pozwól mu skoncentrować się przez 10 minut.
 • Można go przyjmować 3 razy dziennie, pamiętając, że jest to również jeden z zabiegów o stosunkowo późnym działaniu.

3. Arcydzięgiel litwor

Jeśli chcesz poznać skuteczne zioła na depresję, powinieneś wiedzieć, że arcydzięgiel litwor jest jednym z ziół leczniczych stosowanych w celu złagodzenia objawów depresji. Ma bowiem właściwości uspokajające, przydatne w łagodzeniu objawów lęku, bezsenności, a nawet utraty apetytu w wyniku depresji. Może być stosowany tylko u osób powyżej 6 roku życia, ze względu na maksymalne działanie jego substancji czynnej. Nie należy narażać rośliny na kontakt ze skórą, gdyż ma ona tendencję do wywoływania zapalenia skóry.

Jak go przyjmować?

 • Przygotuj napar z jedną łyżeczką kwiatów arcydzięgla na filiżankę wrzącej wody i pozwól mu parzyć się przez 5 minut.
 • Przyjmuj 3 razy dziennie przed posiłkami, a zmiany zauważysz już po tygodniu stosowania.

4. Waleriana – najpopularniejszy lek ziołowy w leczeniu depresji

Waleriana jest jednym z najpopularniejszych leków ziołowych na depresję. W początkowym okresie jego odkrycia zioło to było stosowane bardziej ze względu na działanie spazmolityczne. Z czasem jednak doceniono jego właściwości uspokajające. Dziś stosuje się waleriana do zwalczania bezsenności i łagodzenia depresji. Ponadto badania sugerują, że może być skuteczny w walce z emocjonalnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jak przyjmować?

 • Aby przygotować napar, pamiętaj, że musisz mieć roślinę plus korzeń, bo to właśnie on zawiera najwięcej składników korzystnych do walki z depresją.
 • Dodaj jedną łyżkę stołową na filiżankę wrzącej wody i pozwól roślinie osiąść i wydobyć wszystkie właściwości i, przez 15 minut.
 • Najlepiej przyjmować to zioło 3 razy dziennie

5. Żeń-szeń

Jakie zioła na depresję? Żeń-szeń jest naturalnym środkiem pobudzającym, który może pomóc w walce z depresją. To zioło lecznicze wywiera wpływ na mózg, pomaga się zrelaksować i w rezultacie niweluje uczucia niepokoju, depresji i braku apetytu. Badania sugerują, że roślina ta może być adiuwantem w łagodzeniu depresji wynikającej z ciągłego stresu i niepokoju. Możliwe skutki uboczne tego zioła to nerwowość i nadciśnienie, ale zazwyczaj występują tylko w przypadku przekroczenia zalecanej dawki.

Jak przyjmować? 

 • Doprowadź do wrzenia 1 gram korzenia żeń-szenia w 1 szklance wody.
 • Pozostaw wywar do zaparzenia na 3 minuty.
 • Przyjmuj tylko raz dziennie, rano, gdyż właśnie wtedy żeń-szeń najlepiej działa na układ nerwowy.