samochód
Kategorie:

Jak sprawdzić używane auto przed zakupem?

Zakup używanego pojazdu to decyzja, którą podejmuje większość Polaków. Obecnie ceny nowych aut prosto z salonu nie zachęcają. Alternatywą dającą wiele korzyści jest nabycie samochodu z drugiej ręki. Daje nam to możliwość zakupu wymarzonego modelu w korzystnej cenie. Jednak takie rozwiązanie może mieć również negatywne strony.

Kupując auto używane, musimy uważać na liczne samochody z ukrytymi wadami. Gruntowne sprawdzenie auta przed zakupem jest więc koniecznością. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak sprawdzić samochód przed kupnem.

Co powinniśmy mieć na uwadze, wybierając ogłoszenie dotyczące samochodu?

Co roku blisko półtora miliona Polaków staje przed wyborem dotyczącym kupna samochodu. Weryfikacja ogłoszenia sprzedażowego zamieszczonego na jednym z licznych portali jest pierwszym etapem wyboru.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić samego sprzedającego. Jeżeli dana osoba wystawiła kilka samochodów i w każdym ogłoszeniu podkreśla, że jest to jej prywatne auto, powinno nam to dać sporo do myślenia. Warto też uważać na propozycje, które sugerują, jak sprawdzić auto przed zakupem, polecając na przykład jedną z okolicznych stacji diagnostycznych.

Naszą czujność powinny również wyostrzyć ogłoszenia, w których sprzedawca nie chce podać numeru VIN pojazdu lub liczby wcześniejszych właścicieli auta. Zdjęcia też są elementem, który musi wzbudzić nasze zainteresowanie. Sama jakość fotografii nie może pozostawiać wiele do życzenia. W końcu obecnie każdy posiada telefon, który daje możliwość wykonania dobrej jakości zdjęcia. Jeśli przedstawiające auto fotografie są niewyraźne lub zrobione wieczorem przy słabym świetle, możemy mieć uzasadnione wątpliwości.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Proces sprawdzania auta powinien rozpocząć się od weryfikacji wszystkich niezbędnych dokumentów. Posiadanie udokumentowanej historii serwisowej pojazdu będzie dodatkowym atutem. Następnie należy sprawdzić numer VIN.

VIN to indywidualny numer nadawany każdemu autu, dzięki któremu mamy szansę sprawdzić samochód przed zakupem. Dzieje się tak, ponieważ daje nam dostęp do całej historii pojazdu. Dzięki niemu dowiemy się, jakie naprawy zostały wykonane w samochodzie, jaka jest rzeczywista liczba przejechanych kilometrów i ilu właścicieli naprawdę miał pojazd.

Kiedy już zweryfikujemy numer VIN, należy przeprowadzić dokładne oględziny pojazdu. Nawet nie znając się na mechanice samochodowej, możemy sprawdzić, czy samochód ma wymienione takie części eksploatacyjne jak żarówki, wycieraczki czy płyny.

Jeśli chcemy dowiedzieć się jeszcze więcej o stanie technicznym pojazdu, należy udać się do sprawdzonego warsztatu. Warto samodzielnie wybrać zaufanego mechanika, co do którego mamy pewność, że przekaże nam sprawdzone informacje.

Gdzie można przeprowadzić sprawdzenie auta przed kupnem w Łodzi?

Decydując się na zakup samochodu w okolicach stolicy województwa łódzkiego, mamy wiele możliwości skontrolowania jego stanu technicznego. Sprawdzenie auta przed kupnem w Łodzi możemy wykonać w jednym z licznych warsztatów samochodowych lub w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Da nam to możliwość dokładnego poznania stanu technicznego samochodu przed podpisaniem umowy.

Jeśli mamy wątpliwości co do stanu lakieru pojazdu, najlepiej skorzystać z usług stacji, która udostępni nam miernik grubości powłoki. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się, czy były wykonywane jakiekolwiek poprawki lakiernicze.

Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Podsumowanie

Wiedza, jak sprawdzić samochód przed zakupem, pomoże nam oszczędzić wielu kłopotów związanych z zakupem auta z ukrytymi wadami. Dzięki dobrej weryfikacji stanu technicznego pojazdu mamy możliwość nabycia bezpiecznego pojazdu, który spełni nasze oczekiwania.

Należy pamiętać o rozsądnym weryfikowaniu ogłoszeń na portalach aukcyjnych, szczególnie tych zamieszczonych przez osoby, które zawodowo zajmują się sprzedażą aut. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu powinniśmy udać się do zaufanego warsztatu mechanicznego, gdzie doświadczeni fachowcy doskonale wiedzą, jak sprawdzić auto przed zakupem.