policjant
Kategorie:

Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia policjanta?

Praca jako funkcjonariusz policji bez wątpienia jest jednym z bardziej wymagających zawodów. Osoby, które chcą ubiegać się o takie stanowisko, nie tylko muszą przejść gruntowne, trudne i wyczerpujące fizycznie szkolenia, ale również przejść specjalne testy psychologiczne. Dopiero potem możliwe jest rozpatrzenie ich wniosków oraz przedzielenie do służby. Jednak jeśli to wszystko ma się już za sobą, wcale nie oznacza to odpoczynku i końca ciężkiej pracy. Przeciwnie. Już po samym obowiązkowym wyposażeniu dla policjanta na służbie widać, że muszą być oni przygotowani na różne ewentualności.

Czy każdy policjant musi mieć przy sobie to samo wyposażenie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista. Obowiązki służbowe funkcjonariuszy różnią się od siebie, w zależności od tego, do jakiej jednostki są oni przydzieleni. Chociażby policjant pracujący na komendzie, wykonujący pracę związaną z prowadzeniem dokumentacji czy archiwizacją spraw, nie będzie potrzebował tych samych urządzeń, co funkcjonariusz pełniący służbę patrolową. Ubiór policyjny jest z góry ustalony i nie podlega on osobistym preferencjom. Celem tego jest jawne określenie, że ma się do czynienia z przedstawicielem prawa, ale również zapewnienie funkcjonariuszowi komfortu oraz wygody pracy. Do podstawowego wyposażenia dla policjanta według rozporządzenia wliczają się między innymi:

  • czapka służbowa – w tym ćwiczebna, letnia oraz zimowa,
  • koszula oraz spodnie – służbowe oraz wyjściowe,
  • kamizelka ostrzegawcza,
  • półbuty lub trzewiki służbowe,
  • mundur ćwiczebny,
  • parciany pas główny, który składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej.

Wszystkie te elementy ubioru są obowiązkowe w zależności od okoliczności, w jakiej akurat znajdzie się policjant. Mimo to musi on starannie dbać o każdą z części garderoby, aby była ona w każdej chwili czysta i gotowa do użycia. Czy to jednak wszystko, co powinien mieć policjant? Oczywiście, że nie. Jednak dalsze jego wyposażenie jest już zależne od jego specjalizacji i jednostki, w której pełni służbę.

W co wyposażony jest każdy z policjantów na patrolu?

W standardowym wyposażeniu dla policji, na jednym z pierwszych miejsc znajduje się broń służbowa. W Polsce za takową uważa się zazwyczaj model znany pod nazwą Walther-99 lub Glocka. Jest to jeden z bardziej rozpowszechnionych modeli, głównie za sprawą właśnie funkcjonariuszy prawa. Co oczywiste, tam, gdzie broń palna, tam musi być również dodatkowy magazynek, w razie, gdyby doszło do nieprzewidzianej i niebezpiecznej dla życia konfrontacji. Broń palna jest jednak ostatecznym rozwiązaniem, do którego nieczęsto policja jest zmuszona się posunąć. W razie mniej groźnych zatrzymanych, osoby będące na służbie są uzbrojone również w pałki typu tonfa oraz gaz pieprzowy. Standardowa puszeczka ma pojemność 75 ml.

Ostatnim z elementów wyposażenia dla policjanta, bez których trudno jest go sobie wyobrazić, są kajdanki policyjne. To modele łatwe i szybkie w użyciu, gdyż wyposażone w mechaniczne zapadki z możliwością ich zablokowania. 

Dodatkowy ekwipunek policji na patrolu

Ten rodzaj pracy policjantów w dużej mierze skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa na polskich drogach. W tym celu zatrzymywane są osoby, które stanowią zagrożenie dla pieszych, innych uczestników ruchu drogowego lub nawet samych siebie. Mowa oczywiście o osobach, które przekroczyły dozwoloną prędkość, czy też istnieje możliwość, iż są pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, policjanci zawsze mają w radiowozie gotowy do pomiaru alkomat oraz urządzenie do detekcji narkotyków i środków odurzających w ślinie.

W celu sprawnego przeprowadzenia takiego zatrzymania i kontroli, funkcjonariusze posiadać muszą obowiązkowe wyposażenie policjanta do służby. W jego skład wchodzi również notatnik służbowy, na którym często są spisywane dane osobowe kierowcy, który dopuścił się uchybienia, lub mandaty zobowiązujące go do zapłaty należnej kwoty. Możliwe jest to za pomocą mobilnego terminala, jaki także mają przy sobie. To właśnie te elementy sprawiają, że policjanci mogą pełnić swoją służbę skutecznie.