roleta
Kategorie:

Jakie rolety na okna wybrać do sypialni?

Dobry sen w nocy jest wypadkową wielu czynników, w tym warunki panujące w sypialni. Jeśli jest za dużo światła lub za dużo hałasu, sen nie jest najlepszy. Jak więc poprawić jego jakość? Pierwsze rozwiązanie to dobre rolety. Blokują poranne słońce i przedłużają spokojny sen. Nasuwa się więc pytanie — jakie rolety do sypialni wybrać?

Jakie rolety wybrać do sypialni — materiał

Rolety montowane w sypialniach powinny spełniać dwie podstawowe funkcje – skutecznie regulować ilość wpadającego światła i ograniczać widoczność na zewnątrz. Do tego zadania najlepiej nadają się rolety zaciemniające. Warto jednak wziąć pod uwagę, że materiał rolet jest przezroczysty. Dlatego do sypialni lepiej wybrać model w jednym kolorze. Należy też zauważyć, że rolety dzienne i nocne nie zawsze są z tego powodu skuteczne, gdyż ich półprzezroczysta konstrukcja przepuszcza tylko kilka promieni słonecznych w nieodpowiednich warunkach.

Ponieważ w sypialni każdy chce się zrelaksować, najlepiej sprawdzą się w niej pastelowe kolory. Jaskrawe lub wzorzyste żaluzje mogą rozpraszać wzrok i koncentrację, a nawet powodować problemy z zasypianiem. Lepiej sprawdzą się ciemniejsze kolory — pochłaniają światło i przez to lepiej je blokują. Oczywiście należy zadbać o to, aby materiał rolet był dobrze dopasowany do wnętrza pomieszczenia. Okna są niezwykle ważnym elementem w każdym pomieszczeniu, dlatego źle dobrana osłona może kolidować nawet z najpiękniejszymi, przemyślanymi projektami.

Modne rolety do sypialni — rodzaje

Przed zakupem rolet warto odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących osobistych preferencji.  Druga ważna kwestia tyczy się sposobu montażu rolet. Do dyspozycji są modele klasyczne, montowane są na ścianach lub oknach. Rolety okienne do sypialni tego typu często zakrywają całe okno i stanowią elegancką ozdobę w wielu aranżacjach. Jednak coraz częściej popularne stają się na mini rolety, które montuje się bezpośrednio na ramie okna lub listwach szklanych. Dodatkowe barierki boczne zapewniają większy stopień zaciemnienia pomieszczenia. Tego typu rolety najczęściej stosuje się w aranżacjach inspirowanych nowoczesnym stylem.

Rolety rzymskie

Często rolety rzymskie są pierwszym wyborem do dekoracji kuchni, biura czy łazienki. Rzadziej, gdy wnętrza cechuje elegancja i szyk, jak na przykład w stylach retro, glamour, art deco czy nowojorskim. Wystarczy dobrać odpowiednią tkaninę, a rolety mogą stanowić uzupełnienie wnętrza. Tu do akcji wkracza aksamit, który świetnie sprawdza się jako materiał zaciemniający w sypialniach, a do tego jest przyjemny w dotyku, doskonale współgra ze światłem i miękko je odbija. Rolety z tkaniny żakardowej pasują do każdego eleganckiego wnętrza, niezależnie od jego stylu. Wzory mogą dopełnić całość i nadać jej poczucie szyku. Coraz więcej hoteli 4- i 5-gwiazdkowych decyduje się na rolety rzymskie w sypialniach zamiast zasłon, co daje im doskonałą rekomendację, ponieważ sprawdzają się również w domu, jeśli zostaną wybrane przez profesjonalistów. Szukając najwyższej jakości rolety, sklep internetowy z dobrymi opiniami na pewno będzie dobrym miejscem na zakup.

Rolety mini

Możliwość nieinwazyjnego montażu na ramie okiennej sprawia, że mini rolety są świetną opcją, gdy lubi się co jakiś czas wymieniać modele w oknach. Osoby, które wynajmują lub przeprowadzają się, szczególnie docenią tę opcję. Z kolei ci, którzy lubią zmieniać od czasu do czasu wnętrze i tworzyć nowe zestawienia kolorystyczne, nie powinni ignorować tej przewagi, ponieważ możliwość wymiany tanich rolet co 2-3 lata to dobra okazja dla tych, którzy lubią zmiany.

Rolety okienne do sypialni — trendy

Marzysz o romantycznym nastroju? Wybierz klasyczne, jasne rolety lub wybierz delikatne wzory, np. w kwiaty. Dobrym pomysłem jest również połączenie zwykłych rolet z zasłonami wzorzystymi. Rolety w przestronnych pomieszczeniach nie stanowią problemu – większość modeli i wzorów będzie dobrze wyglądać, jeśli połączy się je z kolorem innych elementów wnętrza. Decydując się na rolety mini sypialni, warto jednak postawić na delikatne pastelowe odcienie.