nauka
Kategorie:

Jak uczyć się słówek? Praktyczne porady

Nauka nowego języka jest procesem, który wymaga od uczącego się systematyczności oraz bycia zdeterminowanym w dążeniu do celu. Wiele osób, pomimo podjęcia niejednokrotnych prób nauki słówek czy gramatyki po prostu rezygnuje. Trudności w nauce języka są jednak do pokonania. Warto zacząć uczyć swój mózg takiej nauki słówek, która będzie dla niego najbardziej odpowiednia. Podstawą jest, żeby nie próbować zapamiętać wielu informacji w krótkim czasie „na siłę”, ponieważ umysł człowieka ma pewne ograniczenia i nie poradzi sobie z natłokiem informacji. 

Nauka nowych słówek to przyjemność

Jak skutecznie uczyć się słówek? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jest jednak nadrzędna zasada, która dominuje nad wszystkimi innymi. Podstawą nauki nowego języka jest cieszenie się tym procesem. Wkuwanie słówek pod presją samego siebie nie jest dobrym wyborem. Najważniejsze jest, żeby osoba ucząca się zdała sobie sprawę, że nauka nowych fraz może być przyjemnością. Nie jest konieczne codzienne siedzenie nad kartką i wkuwanie słówek na pamięć. Warto więc rozpisać sobie słówka na małych karteczkach, które łatwo będzie wyciągnąć podczas jazdy autobusem czy oczekiwania w kolejce. W taki sposób, nauka sprawia zdecydowanie więcej przyjemności, niż standardowe siedzenie nad kartką z dużą ilością słówek do zapamiętania. Mózg człowieka nie lubi monotonii, musi mieć stałe bodźce do tego, żeby mógł się rozwijać w postaci tworzenia nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi.

Ciekawym rozwiązaniem na przełamanie owej monotonii i rutynowej nauki jest oglądanie filmów i seriali w obcym języku. Zwiększa to znacznie szanse na zapamiętanie słówek i jest przyjemne dla osoby uczącej się. Dobrą metodą jest także czytanie różnego rodzaju tekstów obcojęzycznych o tematyce, która nas interesuje. Ciekawość zrozumienia danego artykułu sprawi, że mózg nie skupi się tylko na docelowej nauce słówek, ale na zrozumieniu tekstu. Zapamiętanie kluczowych słów będzie więc „efektem ubocznym” czytania ze zrozumieniem. Oto podstawowe porady określające, jak szybko i przyjemnie uczyć się słówek. 

Kursy językowe

W celu nauki nowego języka nieocenioną pomocą jest wsparcie osób doświadczonych, znających go w stu procentach. Pozwoli to uniknąć błędów, ponieważ kursy tworzone są przez specjalistów w tej dziedzinie. Takie usługi oferuje szkoła nauki języków obcych Metropolitan School w Opolu. Warto skorzystać właśnie z tego typu usług, bo wtedy mamy pewność, że uczymy się danego języka w sposób prawidłowy. W dodatku nauka z kursu językowego przebiega szybciej i skuteczniej, ponieważ jego zakup jest dodatkową formą motywacji dla uczącego się.

Tworzenie map myśli

Kolejną metodą odpowiadającą na zagadnienie, jak uczyć się słówek, jest tworzenie map myśli. Mózg człowieka lubi niekonwencjonalne rozwiązania, takie jak wcześniej wspomniane mapy. Jest on wtedy bardziej zaangażowany i podatny na zapamiętanie. Na czym polega ta technika? Opiera się na zapisaniu obcego słowa na kartce papieru, a następnie na dopisywaniu do niego rozgałęzień, które będziemy kojarzyć z czymś już znanym. Dobrym opcją jest zastosowanie kolorowego pisania, ponieważ w ten sposób jeszcze łatwiej będzie zapamiętać określone słowo. Stworzenie mapy myśli jest pracochłonne, ale zdecydowanie skuteczne i warte uwagi. Stosowanie tego ciekawego rozwiązania jest odpowiedzią na to, jak skutecznie uczyć się nowych słówek. 

Korzystanie z aplikacji mobilnych

W XXI wieku, dodatkowym wachlarzem możliwości nauki słówek są urządzenia mobilne. Można pobrać na nie aplikacje, które są stworzone typowo pod naukę obcych słów. Oferują one naukę różnego rodzaju. W swoim zestawie zawierają gry naukowe, fiszki, dopasowywanie słówek i ich tłumaczeń na czas, przez co osoba ucząca się ma motywację do pobijania swoich rekordów. Zaletą takiej nauki jest również fakt, że można ją wykonywać w każdym miejscu, mając przy sobie telefon. 

Jak szybko i skutecznie uczyć się nowych słówek? Jest wiele różnych sposobów, ale w tym artykule przedstawione zostały tylko niektóre z nich. Z pewnością jest jeszcze wiele innych metod efektywnej nauki, ale te opisane wyżej są najbardziej popularne. Podstawą w procesie nauki jest jednak zdeterminowane podejście do osiągnięcia założonego przez siebie celu językowego.