Fartuchy chirurgiczne to zewnętrzna odzież medyczna o specjalnym przeznaczeniu. Tego rodzaju ubrania wykorzystywane są podczas zabiegów, pełniąc dwojaką funkcję. Z jednej strony chronią pacjenta przed zakażeniem ran drobnoustrojami znajdującymi się w środowisku lub ich przeniesieniem z personelu medycznego. Z drugiej strony fartuch zabezpiecza lekarza przed bezpośrednim kontaktem z płynami ustrojowymi pacjenta w czasie trwania zabiegu.
Odpowiedni dobór tego elementu ma znaczenie dla zapewnienia jego pełnej funkcjonalności oraz wygody specjalisty podczas pracy. Jakie jest zastosowanie fartuchów chirurgicznych? Jakie modele wybrać dla określonych zastosowań?
Fartuchy chirurgiczne jednorazowe i wielokrotnego użytku
Fartuchy chirurgiczne produkowane są w wielu rodzajach. Różnią się między innymi materiałem, z którego zostały wykonane oraz funkcjonalnością. Jednorazowe modele, jak wskazuje ich nazwa, przeznaczone są do jednokrotnego użytku. Po zakończonym zabiegu oddaje się je do utylizacji. Tego rodzaju fartuchy produkuje się z niezwykle wytrzymałej, odpornej na pylenie i strzępienie włókniny SMS lub polipropylenu. Tego typu okrycia cechują się wysokim poziomem chłonności, zabezpieczają więc odzież lekarza przed zabrudzeniem i nasiąknięciem płynami. Dodatkowo fartuchy jałowe stanowią gwarancję, że specjalista nie przeniesie na swoim okryciu wierzchnim patogenów mogących zainfekować świeże rany pacjenta.
Fartuchy medyczne wielokrotnego użytku szyte są z wytrzymałej tkaniny bawełnianej. Mogą być stosowane więcej niż raz, jednak po każdorazowym założeniu wymagają prania w wysokiej temperaturze oraz sterylizacji. Zalety fartuchów wielorazowych bawełnianych obejmują znaczną chłonność oraz większą wygoda noszenia. Konieczność przeprowadzania każdorazowej sterylizacji, prania i prasowania sprawia jednak, że rzeczywisty koszt ich użytkowania nie jest wcale niższy od odzieży jednorazowej.
Kiedy stosuje się fartuchy chirurgiczne wzmocnione?
Fartuchy chirurgiczne wzmocnione stanowią dodatkowe zabezpieczenie dla lekarza prowadzącego długie operacje. Tego typu okrycia posiadają wzmocnienia wszyte w przedniej części ubrania oraz specjalnie wzmocnione rękawy. Ma to duże znaczenie w czasie wielogodzinnych zabiegów, podczas których dochodzi do przedłużonego kontaktu z płynami ustrojowymi. Zwiększona chłonność materiału umożliwia prowadzenie czynności przez dłuższy czas, bez konieczności zmiany stroju w trakcie procedury medycznej.
Zwykłe fartuchy jednorazowe medyczne są lżejsze, przez co nieco wygodniejsze w noszeniu od wzmocnionych egzemplarzy. Prawidłowy dobór odzieży ochronnej powinien być zawsze uzależniony od rodzaju i warunków przeprowadzanych procedur medycznych. Konieczne jest również uwzględnienie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt mały fartuch spowoduje krępowanie ruchów lekarza, jednak zbyt luźny nie będzie wystarczająco przylegał do ciała, a tym samym obniży poziom ochrony.
Fartuchy jednorazowe medyczne – nie tylko dla chirurgów
Fartuchy jednorazowe medyczne to nie tylko odzież używana przez chirurgów podczas zabiegów na salach operacyjnych. Tego typu zabezpieczenie wykorzystywane jest także przez innych pracowników służby zdrowia podczas czynności związanych z leczeniem i diagnostyką pacjentów. Coraz częściej po fartuchy chirurgiczne sięgają stomatolodzy oraz chirurdzy szczękowi. Tego typu odzież znajduje zastosowanie również podczas codziennej pracy lekarzy weterynarii przeprowadzających zabiegi chirurgiczne czy przyjmujących porody zwierząt. Fartuchy chirurgiczne mogą również z powodzeniem zabezpieczyć kosmetologów i ich klientów podczas niektórych zabiegów kosmetycznych.
Prawidłowy dobór fartuchów chirurgicznych oraz ich odpowiednie zakładanie, zdejmowanie lub pranie (w przypadku okryć wielorazowych) stanowi podstawę bezpiecznego kontaktu między pacjentem a lekarzem. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy osoba znajdująca się na stole operacyjnym posiada świeże, otwarte rany, mogące z łatwością ulec zakażeniu. Jałowe medyczne fartuchy jednorazowe zapewniają niezbędny poziom sterylności i bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów.