brukarz
Kategorie:

Czym zajmuje się brukarz?

Współczesny rynek pracy jest bardzo zróżnicowany, jednak w niektórych branżach nadal brakuje specjalistów. Taka sytuacja dotyczy między innymi brukarstwa. Warto w takim razie przemyśleć ten zawód, ponieważ fachowcy mogą liczyć na szybkie zatrudnienie oraz dobrą wypłatę. Co prawda, praca może nie należy do najprostszych, jednak jest z pewnością opłacalna. Czym konkretnie zajmuje się brukarz?

Brukarstwo, Marki – kim jest brukarz?

Brukarstwo polega najczęściej na układaniu, ale także konserwacji i rozbiórce kostki brukowej. W każdym przypadku praca jest wykonywana na zewnątrz, dlatego nieraz przychodzi specjalistom pracować w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponadto muszą przenosić ciężki towar.

Samo układanie kostki to nie wszystko, ponieważ wcześniej brukarze muszą przygotować podłoże, nieraz stosując skomplikowane maszyny. Specjalista powinien też zawsze odpowiednio zabezpieczyć obszar pracy, żeby nie tworzyć zagrożenia dla pojazdów i przechodniów, jeśli wykonuje obowiązki w miejscu publicznym. Ponadto brukarz prowadzi dokumentację z wykonywanych zleceń, odbiera i transportuje materiały czy porządkuje miejsce pracy.

Warto pamiętać, że praca brukarza w dużej mierze odbywa się w pozycji klęczącej, dlatego dobrze jest co jakiś czas wykonywać ćwiczenia rozciągające. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko pojawienia się zmian reumatycznych. Prace tego rodzaju są też najczęściej wykonywane sezonowo – w okresie wiosenno-letnim, ponieważ – jak zostało wspomniane wcześniej – wszelkie działania mają miejsce na zewnątrz.

Brukarstwo w Markach – jak zostać brukarzem?

Aby wykonywać zawód brukarza, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Można je uzyskać na przykład kończąc szkołę o profilu budowlanym bądź zyskując certyfikat w Centrach Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. W brukarstwie ma się do czynienia ze zróżnicowanymi narzędziami czy materiałami, dlatego konieczne jest poznanie zarówno teorii, jak i umiejętności wykorzystania jej w praktyce.

Warto pamiętać, że w zawodzie brukarza możliwości awansu są ograniczone. Mając wieloletnią praktykę, można ewentualnie obsadzić stanowisko brygadzisty. Częstą praktyką jest zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przez charakter pracy oferty są kierowane wyłącznie do mężczyzn.

Brukarz powinien także potrafić współpracować z innymi fachowcami, ponieważ nieraz musi działać w większej grupie, aby prace zostały wykonane sprawnie, a zarazem dokładnie. Konieczne jest zachowanie precyzji, gdyż w przeciwnym wypadku można uzyskać mało estetyczny efekt wizualny. Co gorsza – niepoprawnie ułożona kostka zacznie szybko się odkształcać, zwłaszcza jeśli podłoże nie zostało odpowiednio przygotowane.

Płaca brukarza waha się mniej więcej w okolicach 3500-6500 złotych miesięcznie. Warto podkreślić, że wielu specjalistów zatrudnia współpracowników, tym samym podnosząc swoją pensję. Sporo zależy także od tego, czy brukarz pracuje na etacie, czy podejmuje się pojedynczych zleceń – wtedy spośród propozycji może wybierać te bardziej opłacalne.