Nie da się nie zauważyć, że sztuczna inteligencja oraz nowoczesne technologie powoli wypierają ludzi z wielu branży i zawodów. Sytuacja ta jest bardzo dobrze widoczna przede wszystkim w przemyśle, podczas procesów produkcyjnych. To właśnie tam ciężkie, uciążliwe czy niebezpieczne dla człowieka czynności są przejmowane przez roboty przemysłowe. Dzięki temu wiele działań wykonywanych jest znacznie szybciej i precyzyjniej, co przekłada się na wydajność całej pracy.
Do czego służą i jak działają tego typu maszyny? Ile kosztują roboty przemysłowe? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule.
Czym są roboty przemysłowe?
Duże przedsiębiorstwa coraz częściej mają potrzebę sięgania po innowacyjne metody, które pozwolą zastąpić pracowników w wykonywaniu zbyt ciężkich zadań, a tym samym usprawniają procesy produkcyjne. Z tego właśnie powodu korzystają z pomocy robotów przemysłowych, posiadających szerokie zastosowanie nie tylko na liniach produkcyjnych, ale także w magazynach oraz przy obsłudze wielu maszyn. Ten wielozadaniowy sprzęt jest więc stosowany między innymi w procesach spawania, klejenia, dozowania, szlifowania, ale też podczas testów bądź analiz.
Niepodważalną zaletą wdrożenia tego rozwiązania jest możliwość automatycznego sterowania i programowalność, co pozwala na dostosowanie ruchów maszyny do wykonywanej pracy bez niepotrzebnej ingerencji w jego struktury mechaniczne. Jednak przed odpowiedzeniem na pytanie, gdzie dokładnie można zastosować roboty przemysłowe, warto bliżej przyjrzeć się ich sposobowi działania na stronie https://agrex-eco.pl/nowy-partner-amp-robotics-roboty-przemyslowe-ze-sztuczna-inteligencja/.
Jak działają roboty przemysłowe?
Roboty przemysłowe to urządzenia sterowane automatycznie, wyposażone w sztuczną inteligencję, która umożliwia im w pewnym sensie samodzielne działanie w wielu obszarach. Natomiast opcja ich programowania pozwala na szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłowych.
Sam program pracy maszyny wprowadza się przez układ sterowania, w którym można zmieniać polecenia w zależności od przeznaczenia robota i funkcji, jakie będzie pełnił. Pozwala to też na zmianę trybów czy szybkości jego pracy.
Udział robotów w branży przemysłowej
Jak już zostało wcześniej wspomniane, zastosowanie robotów przemysłowych wpływa na poprawę wydajności oraz odciążenie pracowników. Mają bowiem wykonywać zadania trudne i niebezpieczne, takie jak obsługa ciężkich, wymagających użycia dużej siły Hand Workshop Art Centerjeanniezelos.com navigate here fizycznej maszyn, praca w szkodliwym dla człowieka środowisku czy wykonywanie powtarzalnych, monotonnych czynności. Jednak to nie wszystko.
Choć mówi się, że człowiek to niezastąpiony element, są zadania, którym sprostać jest mu trudno, zwłaszcza gdy wymagają ogromnej precyzji. Roboty przemysłowe sprawdzą się więc świetnie przy grawerunku, klejeniu, malowaniu, lakierowaniu oraz szeroko rozumianej obróbce materiałów. Stosuje się je też w konkretnych zawodach jak budownictwo, transport, rolnictwo czy przemysł chemiczny i elektromaszynowy.
Rodzaje robotów przemysłowych
Klasyfikacji robotów przemysłowych może być wiele. Natomiast poniżej przedstawiony został najczęściej używany podział ze względu na:
- własności geometryczne – roboty o konfiguracji: cylindrycznej, kartezjańskiej, antropomorficznej, sferycznej;
- przeznaczenie – do celów: naukowych, przemysłowych, szkoleniowych i badawczych;
- zastosowany napęd – napędy: elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne i mieszane;
- obszar zastosowań – przemysł: malarstwo, transport, logistyka, obróbka materiałów, spawalnictwo oraz prace laboratoryjne.
Roboty przemysłowe – ile kosztują?
Jeśli chodzi o roboty przemysłowe, cena zależy od ilości zastosowań, przez co bardzo trudno jest określić jej dokładną kwotę. Wpływają na nią bowiem cechy maszyny, takie jak: przeznaczenie, zasięg, udźwig, ilość funkcji, wyposażenie standardowe i marka.
Porównując oferty, można zauważyć, że nieduże roboty przemysłowe bez osprzętu oscylują w granicach od 90 000 do 100 000 zł, podczas gdy cena bardziej zaawansowanych maszyn to już kwoty zaczynające się od ponad 200 000 zł. Mimo tego wiele przedsiębiorstw już posiada lub w najbliższym czasie planuje zakup tego rodzaju urządzenia.