zioła
Kategorie:

Jakie zioła stosować na nerwicę?

Żyjemy w stanie permanentnego stresu powodującego nerwicę, dlatego musimy opracować strategie długoterminowej opieki nad zdrowiem psychicznym. W naturze istnieją naturalne zioła na nerwicę, które mają działanie relaksujące. Niektórzy ludzie uważają nawet, że prosty proces parzenia herbaty jest sam w sobie aktem uspokajającym. Spośród wszystkich anksjolityków, które można znaleźć w naturze, wybraliśmy zioła, które są doskonałymi domowymi sposobami na zmniejszenie nerwicy. Należy jednak pamiętać, że nie są one alternatywą ani nie zastępują leczenia medycznego.

Jakie zioła na nerwicę?

Waleriana jest rośliną wieloletnią: to znaczy, że żyje dłużej niż dwa lata. Jej łodyga jest bardzo zmienna: podczas gdy w niektórych przypadkach ma tylko 20 cm długości, w innych może osiągnąć ponad metr wysokości. Jej zastosowanie jako zioła leczniczego sięga starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Roślina ta jest uważana za jeden z najlepszych naturalnych anksjolityków. Stosowana w celu zrównoważenia układu nerwowego, posiada następujące właściwości:

  • Ma działanie uspokajające i relaksujące.
  • Pomaga w zasypianiu.
  • Działa jako środek przeciwskurczowy.
  • Pomaga regulować zaburzony sen w okresie menopauzy.
  • Choć wydaje się nieszkodliwa, każdy organizm inaczej reaguje na walerianę, dlatego osobom przyjmującym leki zaleca się najpierw konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, aby dowiedzieć się, czy jest ona zalecana i w jakiej dawce.

Herbata z lipy

Herbata z lipy to napar sporządzony z kwitnących owoców niektórych gatunków lipy. Roślinę tę można spożywać na dwa sposoby: jako herbatę w postaci naparu lub poprzez kąpiele zanurzeniowe w wodzie z tym ziołem. Niezależnie od sposobu, kwiat lipy ma niemal natychmiastowy efekt uspokajający na układ nerwowy i krążenia. Lipa uważana jest również za doskonały środek rozluźniający mięśnie, kąpiel z odrobiną kwiatu lipy może pomóc nam zregenerować siły po wysiłku fizycznym. Kwiat lipy ma bardzo mało skutków ubocznych i nie wywołuje reakcji z innymi znanymi lekami. Ze względu na swoje uspokajające działanie może być również pita jako leczenie uzupełniające do leków w przypadkach wysokiego ciśnienia krwi, ale zawsze pod kontrolą lekarza.

Rumianek

Jeśli nie wiesz, jakie są zioła na nerwicę, powinieneś wiedzieć, że rumianek jest jednym z nich i jest znany w całej Europie, dlatego łatwo go znaleźć w aptekach. Być może niejednokrotnie zażywałeś go po przejedzeniu. Popularny napój w niedzielne popołudnia i duże rodzinne przyjęcia, rumianek jest doskonałym środkiem przeciwskurczowym, który rozluźnia mięśnie brzucha, likwiduje wzdęcia i zmniejsza stany zapalne narządów trawiennych. Oprócz zastosowania na bóle brzuszka, ma również działanie relaksujące jak waleriana i kwiat lipy, ponieważ pomaga organizmowi odpocząć, dzięki czemu łatwiej jest się zrelaksować.

Różeniec górski

Roślina ta rośnie w najzimniejszych rejonach półkuli północnej, od Arktyki po najbardziej niedostępne obszary górskie, takie jak Himalaje, Góry Skaliste czy Alpy. Różeniec górski jest uważany za roślinę adaptogenną, ponieważ działa w celu regulacji funkcji fizjologicznych organizmu w razie potrzeby. Kiedy nieprzewidziana stresująca sytuacja wyzwala produkcję kortyzolu, ten rodzaj rośliny jest w stanie pomóc nam dostosować się do tej nowej sytuacji poprzez zrównoważenie organizmu. Zioło to pomaga zmniejszyć stres fizyczny i psychiczny, utrzymując witalność, ułatwiając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pomagając zmniejszyć zmęczenie i znużenie.

Melissa

Antydepresyjna i uspokajający, melisa podnosi na duchu i uspokaja niepokój, nerwowość i ataki paniki. Przydatna jest w leczeniu bezsenności i bólów głowy. Całkowicie nieszkodliwa i przyjemna w smaku, nadaje się dla każdego. Zioła na nerwicę znajdziesz w: https://mojazielarnia.pl/64-ziola-na-nerwice.

Lawenda

Dzięki właściwościom uspokajającym i wyciszającym lawenda nadaje się do leczenia niepokoju, stresu i silnych wrażeń. Stosuj ją jako napar lub w połączeniu z melisą, aby zniwelować bóle głowy. Użyj olejku eterycznego, aby złagodzić bezsenność.

Damiana

Damiana to skuteczne zioło antydepresyjne, które pomaga przywrócić entuzjazm i radość życia. Można je stosować w celu zmniejszenia objawów nerwicy. Zioło należy przyjmować w postaci naparu lub nalewki w połączeniu z innymi wymienionymi ziołami, np. melisą.