łazienka
Kategorie:

Jak zamontować szklaną półkę w łazience?

Na rynku możemy liczyć na szeroki wybór szklanych półek łazienkowych. Występują w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, dlatego każdy może wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. W tym artykule opowiemy nie tylko o tym, jak zamontować półkę szklaną, ale także wymienimy ich rodzaje i doradzimy, które najlepiej sprawdzają się w przypadku różnych wnętrz.

Półki szklane w różnej formie

Do najpopularniejszych należą proste półki ścienne. Mocowane są one za pomocą wkrętów lub specjalnych systemów typu Power Loc. Świetnie sprawdzają się pod lustrem, jako część toaletki. Półka narożna ze szkła może mieć wykończenie proste lub lekko zaokrąglone. Sprawdzą się w łazienkach z ograniczoną ilością miejsca. Niektóre narożniki montuje się też pod prysznicem, ale tę opcję warto dobrze rozważyć ze względu na fakt, że w obecności wody szkło staje się śliskie, dlatego jest ryzyko spadających kosmetyków w trakcie brania prysznica. Dostępne są też większe regały stojące lub naścienne, które składają się ze szklanych półek — także narożne. W przypadku takiego rozwiązania, zwróćmy uwagę, by półki były, choć częściowo demontowane na czas mycia, co znacząco ułatwi utrzymanie w czystości.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru półki?

Szklane półki należą do dość wytrzymałych rozwiązań, ale nie powinny być przeciążone. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu, warto sprawdzić odporność półki na różne obciążenia — uchwyty do półek szklanych powinny cechować się dużą wytrzymałością. Pamiętajmy jednak, by podczas korzystania z półki, nie przekraczać jej maksymalnego obciążenia. Najlepsze są modele ze wspornikami, ale nie jest to regułą, dlatego najlepiej stosować się do zaleceń producenta.

Podczas wyboru zwróćmy też uwagę na sposób montażu. Najczęściej kupowane modele to półki mocowane na wkręty i z montażem bez wiercenia. W przypadku półek przykręcanych możemy pozwolić sobie na nieco większe obciążenie, ale te mocowane bez wiercenia, to znacznie prostszy montaż. Ponadto nie niszczymy kafelków podczas wiercenia, co jest szczególnie ważne, jeżeli chcemy od czasu do czasu zmieniać wystrój swojej łazienki.  

Wygoda korzystania jest także niezwykle ważne. Szklane półki należą do bardzo estetycznych rozwiązań, ale widać na nich wszelkie zabrudzenia. Dlatego dobrze jest wybrać model, możliwie najłatwiejszy do utrzymania w czystości. Niektóre rozwiązania umożliwiają demontaż na czas mycia. Jeśli nie ma takiej możliwości, zwróćmy uwagę na brak licznych zakamarków w półce, gdzie po czasie mogą gromadzić się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud, osad z mydła i kosmetyków oraz kamień.  Montaż różni się zależnie od modelu półki, na który się zdecydujemy, ale nie są to istotne różnice. Zadbajmy o to, by starannie zamontować półkę w wybranym miejscu w łazience. Wówczas mamy pewność, że konstrukcja będzie maksymalnie wytrzymała.

Jak zamontować szklane półki? Różne rozwiązania

W przypadku półek na wkręty sprawa jest prosta. Wystarczy zaznaczyć miejsca na mocowanie, wywiercić otwory i wbić w nie kołki rozporowe. W dalszym etapie wkręcamy śruby i montujemy półkę. Zawsze używajmy rozmiarów wierteł, które zaleca producent, ponieważ wówczas jest ryzyko niskiej wytrzymałości konstrukcji. 

Inną opcją są półki z systemem Power Loc. Montuje się je przy pomocy specjalnych adapterów i kleju. Należy oczyścić powierzchnię i umieścić adapter w odpowiednim miejscu, Następnie przykręcamy tubkę z klejem i napełniamy nim wnętrze adaptera. Gdy klej wyschnie, możemy zamocować półkę na adapterze. Są również inne sposoby montażu. Dość popularne są rozwiązania na specjalną taśmę dwustronną, przyczepiane na przyssawki, czy też przybijane gwoździami w przypadku braku kafelków. Mimo wszystko w ten sposób zamontowane półki nie zniosą dużego obciążenia. Prawidłowy montaż na przyssawki, czy też taśmę może być utrudniony, ponieważ w łazience panuje wysoka wilgotność. Wiele osób nie ufa takim rozwiązaniem i mimo wszystko woli wykonać nawierty w kafelkach.