Pomimo przekonania, że włosy stanowią naturalną ochronę dla skóry głowy, jest ona narażona na liczne infekcje oraz zakażenia. Wynika to przede wszystkim z otaczających nas czynników zewnętrznych, nieprawidłowej diety, również z niedostatecznej lub nadmiernej higieny skóry głowy. Choroby skóry głowy są bardzo powszechne, często jednak bagatelizowane. Niestety, pierwsze oznaki takich schorzeń to przede wszystkim świąd, również pojawiający się łupież. Po pewnym czasie włosy mogą zacząć wypadać, co z kolei może prowadzić do łysienia. Choroby skóry głowy nie wolno bagatelizować – może być ona oznaką znacznie poważniejszych schorzeń.
Jak dbać o higienę skóry głowy?
W przypadku zauważenia pierwszych oznak choroby skóry głowy najważniejsze jest nie wpadać w panikę. Samodzielnie możemy poszukać preparatu, który wspomoże leczenie pierwszych objawów. Wczesne wykrycie problemów ze skórą głowy umożliwi skuteczniejsze leczenie. Przede wszystkim warto jednak odpowiednio dbać o skórę głowy. Najważniejsze to nie zaburzać jej naturalnej flory bakteryjnej. Co to oznacza? Nasza skóra głowy jest siedliskiem wielu rodzajów drobnoustrojów które jednak nie zawsze są złe. Wiele z nich pozwala zachować odpowiedni odczyn pH, a tym samym zdrowie. Wiele osób, szczególnie skarżących się na przetłuszczające włosy, stara się codziennie myć głowę. To działanie ma jednak odwrotny skutek: wyjałowienie skóry powoduje nadmierną pracę gruczołów łojowych oraz tym samym – silniejsze przetłuszczanie. Warto więc na spokojnie obserwować, jaki rodzaj skóry głowy mamy. Do mycia włosów oraz skóry głowy wykorzystujmy delikatne szampony, które w swoim składzie nie będą zawierać parabenów, silikonów oraz sztucznych barwników. Stawiajmy na produkty z dodatkiem naturalnych ekstraktów. Ich obecność pozytywnie wpłynie nie tylko na kondycję włosów, ale również na skórę głowy. Choroby skóry głowy mogą obejmować także łupież. Kiedy zauważymy pierwsze objawy niewielkich łusek na naszych ramionach, warto sięgnąć wtedy po szampony przeciwłupieżowe, ale te o delikatnym składzie.
Choroby skóry głowy a naturalne preparaty – czego szukać?
Aby wspomagać odbudowę naturalnej flory bakteryjnej głowy, warto szukać naturalnych kosmetyków, najlepiej tych posiadających liczne ekstrakty roślinne. istotne również staną się płukanki oraz wcierki jako istotne uzupełnienie codziennej higieny skóry głowy.
Jakie rośliny mogą okazać się pomocne? Od setek lat w przypadku choroby skóry głowy stosowane są przede wszystkim kosmetyki z pokrzywy, która skutecznie wzmacnia cebulki włosów oraz reguluje działanie gruczołów łojowych. Kolejnym istotnym składnikiem jest rumianek, który działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Szukamy również kosmetyków zawierających lawendę, która łagodzi wszelkie podrażnienia oraz sprawia, że skóra głowy jest odświeżona. Również wyciągi z mięty wspomogą w odświeżeniu skóry.