Kategorie:

Co to jest i jak działa TeamViewer?

Zdalny dostęp do urządzeń takich jak komputer czy laptop przyspieszył i usprawnił rozwiązywanie wielu problemów związanych ze sprzętem. Aktualnie, kiedy pracownicy chętnie wybierają system pracy home office, programy pozwalające na zdalne działanie na komputerze są niezwykle przydatne. Korzystanie z nich umożliwia kontrolowanie urządzeń z dowolnej lokalizacji, udostępnianie pulpitu oraz transfer plików. Jednym z bardziej popularnych programów tej kategorii jest TeamViewer, który powstał w 2005 r. w Niemczech. Co to jest TeamViewer, jak z niego korzystać oraz jakie funkcje oferuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższych akapitach.

TeamViewer – co to jest?

Program TeamViewer to przede wszystkim narzędzie, które pozwala na udostępnianie ekranu. Jest to bardzo użyteczna funkcja, z której chętnie korzystają firmowe zespoły wsparcia IT. Wystarczy, że użytkownik, który zgłasza problem, udostępni zdalnie swoje urządzenie. Informatyk poprzez dostęp do pulpitu ma możliwość sprawdzenia, z jaką usterką ma do czynienia. Może przeprowadzić skanowanie w poszukiwaniu wirusów, zainstalować wymagany program bądź też usunąć niechciane aplikacje. W ten sposób oszczędza się czas i energię. Bez możliwości skorzystania ze zdalnego dostępu specjalista musiałby tłumaczyć użytkownikowi cały proces krok po kroku lub sam pojawić się na miejscu. Program sprawdza się również w sytuacjach, kiedy pracujesz na dwóch komputerach i zdarza Ci się zapomnieć przenieść plików z jednego na drugi. Dzięki zdalnemu dostępowi masz możliwość szybkiego ich odzyskania. TeamViewer to software, który działa na wszystkich platformach operacyjnych, takich jak Windows, MacOS, Linux, Android i iOS. 

Jak działa TeamViewer?

Zasada działania programu jest bardzo prosta. Po uruchomieniu na Twoim urządzeniu aplikacja nawiązuje połączenie z zewnętrznym serwerem. Dostajesz również swoje unikatowe ID oraz hasło (które później możesz zmienić). Aby umożliwić komuś dostęp do Twojego pulpitu, wystarczy, że osoba ta również podłączy się pod serwer za pomocą aplikacji i wprowadzi tam udostępnione przez Ciebie dane (ID oraz hasło). Analogicznie, żeby podłączyć się do czyjegoś komputera, potrzebujesz ID oraz hasła od drugiej osoby. Jeśli udostępnisz swój pulpit, będziesz mógł śledzić wszystkie zdalnie wykonywanie na nim czynności. Program działa na zasadzie screen mirroringu, czyli klonowania ekranu w czasie rzeczywistym. 

Jak korzystać z TeamViewera?

Istnieje kilka sposobów korzystania z programu TeamViewer. Podstawowy to instalacja programu na urządzeniu. W tym celu należy pobrać plik instalacyjny ze strony producenta oraz przejść przez proces instalacji. Dla osób korzystających z większej ilości urządzeń bądź będących ciągle w podróży, program oferuje wersję Portable, którą bez instalacji można uruchomić z dysku przenośnego (np. pendrive’a) lub z chmury. Posiadacze licencji Remote Access, Premium, Corporate oraz Tensor mają również możliwość uruchomienia oprogramowania przez przeglądarkę. Za pomocą mobilnej wersji programu możesz również kontrolować pulpity oraz zarządzać plikami podłączonych komputerów.

Jakie funkcje oferuje TeamViewer?

Pomimo tego, że TeamViewer kojarzony jest przede wszystkim z udostępnianiem ekranu, producent proponuje też inne funkcjonalności. Są to między innymi wbudowane narzędzie do komunikacji w zespole w formie czatu, połączeń głosowych i videorozmów. Za jego pomocą możesz również organizować konferencje lub prezentacje. TeamViewer umożliwia transfer nawet dużych plików pomiędzy urządzeniami. Dodatkowe moduły umożliwiają dostęp bez nadzoru nawet do urządzeń, które są wyłączone. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, które proponuje producent jest mobilna aplikacja TeamViewer Pilot. Wykorzystuje ona technologię rozszerzonej rzeczywistości pomocnej w sytuacjach, kiedy problem wychodzi poza software. Aby uzyskać pomoc np. w prawidłowym podłączeniu sprzętu, wystarczy, że połączysz się z technikiem za pomocą tego programu. TeamViewer Pilot wykorzystuje kamerę urządzenia do przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym, umożliwiając jednocześnie na wprowadzanie na nim dodatkowych elementów, takich jak wskaźniki czy komentarze. Dzięki temu nie będziesz miał wątpliwości jak właściwie zainstalować urządzenia.